Robotické sekačky, Strana 2

21 položek celkem
foto 3884
Novinka
ZdarmaZdarma
65 990 Kč

Sekačka Robomow RS 625 PRO je určena pro trávníky s plochou do 2600 m2 (model 2019)

492
foto 3888
Novinka
ZdarmaZdarma
81 990 Kč

Nejvyšší model robotické sekačky Robomow RS 635 PRO S je určen pro trávníky s plochou do 3600 m2.

488
robomow rs 635 pro sv 60533 0
Novinka Tip
ZdarmaZdarma
85 990 Kč

Novinka pro sezónu 2020!  Robomow RS 635 PRO SV je nejnovější a inovovaný model robotické sekačky a je určen pro trávníky s plochou do 3600 m2. Tento model je...

6857

robomow_cover

Robotické neboli automatické sekačky se postarají o údržbu nečlenitých travnatých ploch bez vás. Zvládnou posekat vlhký trávník, trávník ve sklonu i vyšší trávu okolo 10 centimetrů. Je možné propojit je s chytrým telefonem a pomocí nainstalované aplikace je manuálně na dálku ovládat. Při výběru robotické sekačky hrají roli zejména velikost pozemku, tvar travnatých ploch, případná kopcovitost terénu a možné překážky jako například plot.

Jak fungují robotické sekačky? 

robomow-rx-45-degrees@2x-1

 

Robotická sekačka je automatizovaný zahradní stroj, který průběžně a zcela samostatně udržuje travní porost vaší zahrady. V podstatě jde o malou rotační sekačku doplněnou o elektronický ovládací systém. Energii pro pohyb i sekání získávají robotické sekačky z Li-Ion baterií. V případě, že se kapacita baterií blíží k nule, sekačka automaticky zamíří ke své dokovací stanici. Po dobití na 100 % kapacity se vrátí se k práci tam, kde skončila. Navigace robotické sekačky je založena na vymezení sekacích zón položením drátu do trávníku. Robotická sekačka není vybavena žádným sběrným košem – tráva je pomocí žiletek nebo klasického nože rozsekána na co nejmenší částečky a rozmetána po trávníku (mulčování).

Parametry důležité pro výběr robotické sekačky :

Terénní možnosti a maximální rozloha 

Při výběru je důležitá hlavně především vaší zahrady, výkon a doba provozu na jedno nabití. Dbejte na to, aby vaše zahrada nebyla větší, než maximální velikost trávníku udaná výrobcem sekačky. Chybu neuděláte, když zakoupíte robotickou sekačku určenou na mírně větší plochu, dosáhnete tak opravdu perfektních výsledků.

Zásadní pro výběr je sklon terénu. Některé robotické sekačky mají technické a výkonnostní dispozice pouze pro jízdu po rovině, většina z nich však zvládne terén s maximální svažitostí do 10 %. Existují ale i stroje, s nimiž překonáte sklon 25 % až 35 %. Dalším z důležitých údajů je minimální šířka úžiny, kterou dokáže stroj projet a posekat ji – bývá rozmezí od 110 do 130 cm.

Typ akumulátoru a jeho životnost

Akumulátor je jednou z nejpodstatnějších součástí robotické sekačky. Téměř u všech modelů dnes najdete baterie typu Li-Ion, kterým nevadí časté a nepravidelné dobíjení a zároveň vynikají dlouhou životností. Ta je udávána počtem nabíjecích cyklů, kterých může být až 900. To při běžnému provozu odpovídá době zhruba pěti let (v závislosti na velikosti sečené plochy a frekvenci sečení).

Doba provozu a nabíjení

Od doby provozu na jedno nabití se odvíjí výsledná posečená plocha na jedno nabití. Deklarovaná výdrž se v závislosti na konkrétním modelu pohybuje od 45 do 250 minut. Tento údaj je úzce spjatý s tím, jak vysoký trávník bude sekačka sekat – když bude trávník vyšší, sekačka spotřebuje více energie a vydrží kratší dobu.

Jakmile úroveň zbývající energie klesne pod určitou mez, robotická sekačka se automaticky vrátí do nabíjecí stanice, kde setrvá až do 100% dobití. Poté opět vyrazí na zahradu a pokračuje v sekání. Doba nabíjení se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 40 do 180 minut. V souvislosti s nabíječkou by vás měla zajímat délka přívodního kabelu a s ní spojené umístění. Vždy by mělo jít o místo chráněné před deštěm.

robomow-0157@2x-2

Hlučnost

Zejména od výkonu, ale také od zpracování motoru se odvíjí hlučnost stroje při práci.

  • Hlučnost od 55 do 60 dB: Velice tiché robotické sekačky
  • Hlučnost od 60 do 70 dB: Nejpoužívanější modely, hluk odpovídá hlasitému hovoru.
  • Hlučnost od 70 dB výše: Velmi hlučné modely, které můžou rušit vás, případně i vaše sousedy.

Výška a záběr sečení

Nejčastěji můžete narazit na výšku sečení od 1,5 centimetru do 10 centimetrů. Nastavení výšky může být řešeno dvěma způsoby:

  • Plynulé – výšku si volíte zcela v libovolně.
  • Krokové – máte k dispozici 2 až 8 poloh pro nastavení požadované hodnoty.

Stejně jako běžné sekačky, i ty robotické se liší v šířce záběru. Její volbu byste měli uzpůsobit celkové rozloze pozemku. Stroj s širším záběrem poseká zahradu rychleji, snižuje se však jeho obratnost. U moderních automatických sekaček lze vybírat v rozmezí od 17 do 56 centimetrů. Sekačka se záběrem přes 30 centimetrů není optimální pro plochu 200 m2, spíše pro plochu 1000 m2 a více. Obvykle má nadbytek výkonu a navíc je dražší.

Robotické sekačky slouží pro pravidelné sečení a udržování travnatých ploch, nikoliv pro jednorázové posekání jednou za několik týdnů. Než vypustíte svoji novou robotickou sekačku na trávník, nejprve ho důkladně posekejte klasickou sekačkou alespoň na maximální výšku, kterou nový robotický stroj zvládne.

estate-grass-meadow-7174