SmartHome, aneb jak mít pod palcem chytrou domácnost

https://i.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/smart-home.jpg

Umíte si představit, že byste na dálku vypnuli žehličku, před návratem z pracovní cesty si doma aktivovali topení, viděli, kdo se pohybuje na vašem pozemku, nebo rozsvícením nasimulovali, že jste doma, i když nejste? Pokud ano, tak vězte, že řeč není o žádném sci-fi filmu, ale o koncepci chytré domácnosti, která je dostupná doslova pro každého. Jaké jsou její možnosti a jak se liší bydlení v chytré domácnosti od té obyčejné? 

Ovládání mobilem

Chytré technologie klepou na dveře

Chytrá domácnost není jen na efekt. Jejím cílem je zvýšit váš komfort při běžných činnostech, bezpečnost a také úsporu peněz vynaložených na chod domácnosti.

 Co vám přinese chytrá domácnost?

  • Automatizaci domácích činností
  • Regulaci spotřeby energie
  • Monitorování členů domácnosti i nezvaných hostů
  • Zvýšení vašeho bezpečí a pohodlí

 

Jednou z lákavých vlastností inteligentní domácnosti je možnost ovládání nejen z centrální ovládací jednotky, ale i přímo z displeje telefonu nebo tabletu. A to buď z gauče ve stejné místnosti nebo třeba z jiného kontinentu. Ovládání probíhá v mobilních aplikacích vyvíjených speciálně pro jednotlivé platformy. Pro operační systém iOS slouží aplikace Apple HomeKit, která sdružuje ovládání inteligentních spotřebičů z iPhonu, iPadu či iPodu Touch.

Na váš povel čekají inteligentní termostaty, monitorovací kamery, zámky dveří, ale i systém elektroinstalace. A s využitím chytré asistentky Siri můžete dokonce jednotlivá schémata ovládat i hlasem!

  

Měňte schémata osvětlení dle libosti

Oblast, ve které se chytré technologie dokážou efektně předvést, je osvětlení. Hlavní roli zde hrají chytré žárovky, které umějí vytvářet efekty pro speciální příležitosti. Ráno vás v nastaveném čase vzbudí pomalým rozsvěcováním a při vaření důkladně osvítí pracovní desku. Při romantické večeři ozvláštní atmosféru tlumeným osvětlením, a když relaxujete, nabídne vám přirozené, teplé bílé světlo. 

Úprava světla v místnosti

Můžete si nastavit jednotlivé scény, kdy se v místnosti rozsvítí několik vybraných svítidel najednou. V nočním režimu vám tlumená světla aktivovaná detektorem pohybu zajistí bezpečný pohyb po bytě, když jste rozespalí. A zůstanete-li v práci dlouho do noci, světla s pomocí časovače nasimulují vaši přítomnost. Nezvané hosty odradí tím, že se ve stanovených intervalech rozsvěcují a zhasínají.

Úprava osvětlení

 

Bezpečnost i větší úsporu peněz dokáže zajistit inteligentní elektroinstalace. S chytrou zásuvkou máte v rukou zapínání či vypínání domácích spotřebičů, jejich programování na míru nebo monitoring jejich stavu. Na dálku si můžete kupříkladu vypnout přenosnou klimatizaci či žehličku, na které jste při odchodu zapomněli. 

 

Programovatelný termostat

Chytré vytápění dokáže snížit náklady

Chytré ovládání má svůj význam i v systémech vytápění a klimatizace. Nastavte si na chytrém termostatu požadovanou teplotu v každé místnosti zvlášť a v různých časech dne nebo dnech v týdnu. Takto je možné obsluhovat i značné množství topidel ve velkých objektech. Tímto způsobem snížíte provozní výdaje, z čehož bude mít vaše peněženka nepochybně radost.

 

 

Zabezpečte svůj majetek proti zlodějům

V oblasti zabezpečení majetku se chytré technologie zabydlují stále více. Bezpečnostní systémy s využitím detektorů pohybu a alarmu dokáží ochránit dům, byt, garáž, ale i chatu nebo obchod. V případě vniknutí nežádoucí osoby dostanete hlášení přímo na svůj telefon, ať už SMS zprávou, nebo vytáčením na předvolená čísla. Budete vědět o každém pohybu na svém pozemku z displeje, přičemž alarm můžete jednoduše ovládat na displeji svého chytrého telefonu.

Chytrý systém vám také na dálku zamkne a odemkne dveře či garážová vrata, nebo v součinnosti s meteostanicí a pohonem automaticky zavře okna v deštivém a větrném počasí. Podobné automatizace můžete dosáhnout i s roletami či žaluziemi.

Inteligentní dveřní zámek

 

 

Rozšiřte svůj bezpečnostní systém o chytrou videokameru, která bude monitorovat vaši domácnost, členy rodiny i domácí mazlíčky. Nastavte si nahrávání kontinuální nebo spuštěné detektorem pohybu. Monitoring se nezastaví ani ve tmě, a to díky funkci nočního vidění. Zkrátka o všem, co se u vás doma děje, budete mít přehled za jakýchkoli okolností. Sférická kamera

 

 

 Jaké technologie se využívají pro připojení?

Jednotlivé prvky chytré domácnosti fungují na principu několika technologií. Pro připojení k domácí síti, internetu a pro vzdálené ovládání z mobilních telefonů či tabletů slouží WiFi. Využívá se také bezdrátové technologie Bluetooth, která má však oproti Wi-Fi kratší dosah. Další možností jsou systémy se specializovanou základovou jednotkou Z-Wave a ZigBee, které pro spojení využívají samostatné bezdrátové připojení. Pro volání na zvolená čísla nebo zasílání SMS zpráv v zabezpečovacích systémech slouží technologie GSM.